Bitik ve Gamsızlar Oyun Blogu

RESIDENT EVIL 7:BIOHAZARD

kategori : İnceleme yazan : semih okunma : 22 yorum : 0 tarih : 2018-05-15 19:15:11

İnsan alıştığı şeyleri sever. Misafir evinde tuvalete giderken huzursuz olur, akşam sokakta duyduğu konuşmalardan, seslerden huylanır. Çünkü vahşi bir ortamda hayatta kalmamız için DNA'mıza bunlar işlenmiştir. Bildiğimiz şeylere güvenmek, onları referans alarak neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ayırmamıza yardım eder. Resident Evil 7'yi bu kadar sevmemin nedeni bu olsa gerek. Bazen ilk RE günlerinden kalma o çaresizlik hissi, bazense daha önce hiç görmediğim yepyeni korkular oyunu bambaşka bir yöne taşıyor çünkü.

Resident Evil 7 bizi ve hikayeyi Ethan Winters'ın gözlerinden, Lousiana'ya yolluyor. Ethan 3 yıldır kayıp olan karısı Mia'dan gizemli bir mesaj alıyor ve gerçeği öğrenmek üzere mesajın kaynağına Baker malikanesine gidiyor. Oyunun adından da tahmin edebileceğiniz üzere, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kabuslarla dolu bu ortamda Ethan'ın eşini kurtarma arayışı da bir anda bir hayatta kalma savaşına dönüşüyor. Ethan'ın gözlerinden derken abartmıyordum. Çünkü ana RE serisinin tarihinde ilk kez oyunu ana karakterin gözünden görüyoruz. Başlarda çoğu Resident Evil hayranı gibi bu yeni bakış açısını garipsesem de, Afrika köyleri veya kalabalık şehir ortamlarının aksine Baker malikanesinin dar koridorları, o hapsedilmişlik ve çaresizlik hissini oyuncuya çok ama çok iyi veriyor.

Oyunun ilk bir saatinin herhangi bir Resident Evil oyununda oynadığım en korkunç sahnelere ev sahipliğini yaptığını söylemem gerekiyor. Oyunun başında yine zaten neyin ne olduğunu bilmez halde ortama giriyorsunuz. İnsanların bir anda değiştiği, korkunç canavarlara karşı çaresiz ve savunmasız olduğunuz hissi o kadar iyi verilmiş ki, refleks olarak kapıları açmaya bile tırsar hale geliyorsunuz. Biraz ilerledikçe bu dinmeyen terör hissi yavaş yavaş azalıyor. Bunun yerini sınırlı mühimmattan kaynaklı bir stres almaya başlıyor. .....

henuz bu konuya hiç yorum eklenemmis
mesaj gonder
  • adınız
  • email